Od Lady Šimíčkové
Ahoj Milane.

Konečně jsem se dostala k tomu, abych ti napsala. Sice se vůbec necítím povolaná ti jakkoliv radit, ale zkusím aspoň pár postřehů. Ber to jen jako názor jednoho člověka, nic víc to není.

Nevím odkud začít. První, co mě zaujalo na tvých básničkách, je většinová forma - nejčastěji krátká čtyř až šestiverší. Takže vlastně takové miniatury. V těch básník musí umět všechno vyjádřit hodně velkou zkratkou, aby se do těch několika slov vešel nějaký obsah. A zrovna tahle forma ti, myslím, jde úplně nejlíp. Některé z těchle tvých miniatur se mi moc líbí - nemůžu je sem vypisovat všechny, ale aspoň například:

Luky vedle stromů barvy duhy
dvakrát ročně sežnuté
zjara první, v létě druhý
jinak zcela netknuté

nebo

Vlasy sčesané dolů
co padají do propasti
jak voda z vodopádu
ale zavane-li vítr
může dojít k pádu

nebo

Strom
barva se mísí s listím
a padají, když maluji
tak o to listí
štětce si čistím

Moc pěkné. Umíš někdy překvapovat souvislostmi, ve kterých se na věci díváš. A právě ta krátká forma tomu ještě dodává.

Kdybych měla něco vytknout, tak možná trochu monotematičnosti, v hodně básních, které jsi mi dal k přečtení, se ti opakuje smrt, stromy... Každý se trochu opakuje, někdy prostě nejde jedno téma vměstnat jen do jedné básně / textu, ale nesmí toho být moc, nebo ať je toho klidně moc, ale pak musí každé další opakování přinést něco nového. Na to si zkus dát větší pozor.

Někdy taky možná podléháš přílišné doslovnosti, toho bych se na tvém místě taky zkoušela vyvarovat, ale je to samozřejmě otázka osobního vkusu, já mám radši, když něco zůstane nedopovězeno.

Tam, kde jsi se pokusil o rozsáhlejší báseň, tam bohužel cítím, jako by to zatím nebyla úplně tvoje parketa - to, co v těch zkratkách umíš s lehkostí vyjádřit, se tam nějak nedaří dostat. Možná bych poradila nenechat se svázat rozsahem a psát pořád stejně, se stejným nábojem, zkratky nejsou rozhodně určeny jen pro miniatury. Myslím, že talent se časem projeví v různých formách.

Tolik asi můj neodborný názor.

Piš dál.

Měj se hezky,

Lada